USR0G221MDD1TP
USR0G221MDD1TP
USR0G221MDD1TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    USR0G221MDD1TP
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
USR0G221MDD1TP
Series USR
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)