UUG1C102MNQ1ZD
UUG1C102MNQ1ZD
UUG1C102MNQ1ZD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UUG1C102MNQ1ZD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UUG1C102MNQ1ZD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UUG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 816.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)