UUG1C472MNQ1ZD
UUG1C472MNQ1ZD
UUG1C472MNQ1ZD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UUG1C472MNQ1ZD
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UUG1C472MNQ1ZD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.0125 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)