UUG1C222MNJ1MS
UUG1C222MNJ1MS
UUG1C222MNJ1MS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UUG1C222MNJ1MS
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
  • Delivery Services
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UUG1C222MNJ1MS
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3225 A @ 10 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size 0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)