UVK1C221MED
UVK1C221MED
UVK1C221MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK1C221MED
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK1C221MED
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 390 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVK1C221MED1TA UVK1C221MED1TD UVK1C102MPD UVK1C102MPD1TD
Part Number UVK1C221MED1TA UVK1C221MED1TD UVK1C102MPD UVK1C102MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL