UVK1C333MRD
UVK1C333MRD
UVK1C333MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK1C333MRD
  • Description
    CAP ALUM 33000UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
33000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK1C333MRD
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.52 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVK1C333MRD UVK1C102MPD UVK1C102MPD1TD UVK1C103MHD
Part Number UVK1C333MRD UVK1C102MPD UVK1C102MPD1TD UVK1C103MHD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 33000UF 20% 16V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL