UVK1C332MHD1TO
UVK1C332MHD1TO
UVK1C332MHD1TO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK1C332MHD1TO
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK1C332MHD1TO
Series UVK
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.955 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL