UVR1E100MDD6
UVR1E100MDD6
UVR1E100MDD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1E100MDD6
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1E100MDD6
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVR1E100MDD UVR1E100MDD1TA UVR1E100MDD6TP UVR1E100MDA
Part Number UVR1E100MDD UVR1E100MDD1TA UVR1E100MDD6TP UVR1E100MDA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH