UVR1E100MDD6TP
UVR1E100MDD6TP
UVR1E100MDD6TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1E100MDD6TP
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1E100MDD6TP
Series UVR
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH