UVR1E103MRA6
UVR1E103MRA6
UVR1E103MRA6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVR1E103MRA6
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVR1E103MRA6
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVR
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.335 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)