V05E11PL2B
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 18V 500A DISC 5MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 5mm
Request for Quotation
V05E11PL2B
lmages are for reference only.V05E11PL2B
VARISTOR 18V 500A DISC 5MM
DatasheetDisc 5mm
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
18 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V05E11PL2B
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | LV UltraMOV™ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 11 V |
| Maximum DC Volts | 14 V |
| Varistor Voltage (Min) | 16.2 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 18 V |
| Varistor Voltage (Max) | 19.8 V |
| Current - Surge | 500 A |
| Energy | 2J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1300 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |