V05E14PL1A
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
RAD VARISTOR 5MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 5mm
Request for Quotation
V05E14PL1A
lmages are for reference only.V05E14PL1A
RAD VARISTOR 5MM
DatasheetDisc 5mm
Delivery Services
22 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V05E14PL1A
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | LV UltraMOV™ |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 14 V |
| Maximum DC Volts | 18 V |
| Varistor Voltage (Min) | 19.8 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 22 V |
| Varistor Voltage (Max) | 24.2 V |
| Current - Surge | 500 A |
| Energy | 1J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1100 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |