V05E14AUTO
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
VARISTOR 22V 400A DISC 5MM
Datasheet
DatasheetPackage
Disc 5mm
Request for Quotation
V05E14AUTO
lmages are for reference only.V05E14AUTO
VARISTOR 22V 400A DISC 5MM
DatasheetDisc 5mm
Delivery Services
22 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
V05E14AUTO
| Category | Circuit Protection - Varistors-MOVs - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | AUMOV™ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Maximum AC Volts | 14 V |
| Maximum DC Volts | 16 V |
| Varistor Voltage (Min) | 19.8 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 22 V |
| Varistor Voltage (Max) | 24.2 V |
| Current - Surge | 400 A |
| Energy | 1J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 1100 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 5mm |