V24C15T50BG
V24C15T50BG
V24C15T50BG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V24C15T50BG
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 50W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.33A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
V24C15T50BG
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.33A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V24C15T50
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V24C15T50BG3 V24C15T50BL V24C15T50BL2 V24C15T50BL3
Part Number V24C15T50BG3 V24C15T50BL V24C15T50BL2 V24C15T50BL3
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W