V24C15T50BL
V24C15T50BL
V24C15T50BL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V24C15T50BL
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 50W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.33A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
V24C15T50BL
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.33A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.5%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Base Product Number V24C15T50
Voltage - Isolation 3 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute V24C15T50BG V24C15T50BG3 V24C15T50BL2 V24C15T50BL3
Part Number V24C15T50BG V24C15T50BG3 V24C15T50BL2 V24C15T50BL3
Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W DC DC CONVERTER 15V 50W