V24C15T50BL3
V24C15T50BL3
V24C15T50BL3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V24C15T50BL3
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 50W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.33A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
V24C15T50BL3
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.33A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.5%
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Base Product Number V24C15T50
Voltage - Isolation 3 kV