V24C15T50BN2
V24C15T50BN2
V24C15T50BN2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V24C15T50BN2
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 50W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Quarter Brick
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 3.33A 18V - 36V Input
Quick Inquiry
V24C15T50BN2
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series MICRO (50W)
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.33A
Power (Watts) 50 W
Applications ITE (Commercial)
Features OVP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Quarter Brick
Size / Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number V24C15
Voltage - Isolation 3 kV