VCB4828SBO-100WR3
VCB4828SBO-100WR3
VCB4828SBO-100WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VCB4828SBO-100WR3
  • Description
    DC DC CONVERTER, 100W, 28V
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 3.571A 36V - 75V Input
Quick Inquiry
VCB4828SBO-100WR3
Series
Packaging Tray
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 3.571A
Power (Watts) 100 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 90%
Package / Case Sixteenth Brick
Size / Dimension 1.30" L x 0.90" W x 0.40" H (33.0mm x 22.9mm x 10.2mm)
Supplier Device Package Sixteenth Brick
Control Features -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute VCB4828SBO-100WFR3 VCB4828SBO-100WFR3-N VCB4828SBO-100WR3-N VCB4828SBO-20WR3
Part Number VCB4828SBO-100WFR3 VCB4828SBO-100WFR3-N VCB4828SBO-100WR3-N VCB4828SBO-20WR3
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER, 100W, 28V, HEAT ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER DC DC CONVERTER, 20W, 28V
Series
Packaging VCB48_SBO-100WFR3 (100W) VCB48_SBO-100W(F)R3(-N) (100W) VCB48_SBO-100WR3(-N) VCB48_SBO-20WR3 (20W)