VCB4828SBO-20WR3
VCB4828SBO-20WR3
VCB4828SBO-20WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VCB4828SBO-20WR3
  • Description
    DC DC CONVERTER, 20W, 28V
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 714mA 36V - 75V Input
Quick Inquiry
VCB4828SBO-20WR3
Series
Packaging Tray
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 714mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 90%
Package / Case Sixteenth Brick
Size / Dimension 1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Supplier Device Package Sixteenth Brick
Control Features -
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV