VPAB3822-1R5M
VPAB3822-1R5M
VPAB3822-1R5M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VPAB3822-1R5M
  • Manufacturer
    CODACA
  • Description
    AUTOMOTIVE THT MOLDING POWER CHK
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Vertical, 2 PC Pin
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Molded Inductor 125 A 0.245mOhm Max Vertical, 2 PC Pin High Current Through Hole, Molding Power Choke
Quick Inquiry
VPAB3822-1R5M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer CODACA
Series VPAB3822
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Molded
Material - Core Alloy Powder
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 125 A
Current - Saturation (Isat) 238A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 0.245mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test -
Features High Current Through Hole, Molding Power Choke
Mounting Type Through Hole
Package / Case Vertical, 2 PC Pin
Supplier Device Package Vertical, 2 PC Pin
Size / Dimension 1.506" L x 0.866" W (38.25mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.506" (38.25mm)