Part Number
VPAB3822-R82M
Manufacturer
CODACADescription
AUTOMOTIVE THT MOLDING POWER CHK
Datasheet
DatasheetPackage
Vertical, 2 PC Pin
In Stock
85,824 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

VPAB3822-R82M
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

0.82 µH Shielded Molded Inductor 138 A 0.175mOhm Max Vertical, 2 PC Pin High Current Through Hole, Molding Power Choke
VPAB3822-R82M

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | CODACA |
| Series | VPAB3822 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Molded |
| Material - Core | Alloy Powder |
| Inductance | 0.82 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 138 A |
| Current - Saturation (Isat) | 330A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.175mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 165°C |
| Inductance Frequency - Test | - |
| Features | High Current Through Hole, Molding Power Choke |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Vertical, 2 PC Pin |
| Supplier Device Package | Vertical, 2 PC Pin |
| Size / Dimension | 1.506" L x 0.866" W (38.25mm x 22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.506" (38.25mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | VPAB3822-1R5M | VPAB3822-2R2M | VPAB3822-3R3M | AMDLA1707S-6R8MT |
| Manufacturer | CODACA | CODACA | CODACA | Abracon LLC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | AUTOMOTIVE THT MOLDING POWER CHK | AUTOMOTIVE THT MOLDING POWER CHK | AUTOMOTIVE THT MOLDING POWER CHK | FIXED IND 6.8UH 24A 7.2MOHM SMD |
| Series | CODACA | CODACA | CODACA | Abracon LLC |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |