VRB1212YMD-15WR3
VRB1212YMD-15WR3
VRB1212YMD-15WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VRB1212YMD-15WR3
  • Description
    ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 9V - 18V Input
Quick Inquiry
VRB1212YMD-15WR3
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.25A
Power (Watts) 15 W
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 90%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.46" H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, EN, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.5 kV