VRB1209S-6WR3
VRB1209S-6WR3
VRB1209S-6WR3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    VRB1209S-6WR3
  • Description
    DC DC CONVERTER 9V 6W
  • Package
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 667mA 9V - 18V Input
Quick Inquiry
VRB1209S-6WR3
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 9V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 667mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 82%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, UKCA
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Voltage - Isolation 1.6 kV