WR-40P-HF-HD-A1E
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
Request for Quotation
WR-40P-HF-HD-A1E
lmages are for reference only.WR-40P-HF-HD-A1E
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
WR-40P-HF-HD-A1E
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | WR |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | - |
| Height Above Board | 0.185" (4.70mm) |
| Base Product Number | WR-40P-H |
| Product Attribute |  |
| Part Number | WR-40P-HF-HD-A1E-R1200 | WR-40P-VF-N1 | WR-40P-VF-N1-R1500 | WR-40P-VF50-N1 |
| Manufacturer | JAE Electronics | JAE Electronics | JAE Electronics | JAE Electronics |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD | CONN PLUG 40POS SMD GOLD | CONN PLUG 40POS SMD GOLD | CONN PLUG 40POS SMD GOLD |