WR-40S-VFH05-N1
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Request for Quotation
WR-40S-VFH05-N1
lmages are for reference only.WR-40S-VFH05-N1
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
WR-40S-VFH05-N1
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | WR |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | - |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 4.5mm, 5.5mm, 6.5mm |
| Height Above Board | 0.148" (3.75mm) |
| Base Product Number | WR-40S-V |
| Product Attribute |  |
| Part Number | WR-40S-VFH05-N1-R1500 | WR-40S-VF-N1 | WR-40S-VF-N1-R1500 | WR-40S-VFH30-N1 |
| Manufacturer | JAE Electronics | JAE Electronics | JAE Electronics | JAE Electronics |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | CONN RCPT 40POS SMD GOLD | CONN RCPT 40POS SMD GOLD | CONN RCPT 40POS SMD GOLD | CONN RCPT 40POS SMD GOLD |