WR-40PB-HF-HD-A1E
Manufacturer
JAE ElectronicsDescription
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
Request for Quotation
WR-40PB-HF-HD-A1E
lmages are for reference only.WR-40PB-HF-HD-A1E
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
WR-40PB-HF-HD-A1E
| Manufacturer | JAE Electronics |
| Series | WR |
| Packaging | Strip |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | - |
| Height Above Board | 0.185" (4.70mm) |