WS10850100F130SA
WS10850100F130SA
WS10850100F130SA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    WS10850100F130SA
  • Manufacturer
    E-Switch
  • Description
    SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
  • Delivery Services
Switch SPDT Panel Mount
Quick Inquiry
WS10850100F130SA
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Limit Switches -
Manufacturer E-Switch
Series WS1
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number WS1085
Circuit SPDT
Switch Function On-On
Current Rating (Amps) 100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 48 V
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Mounting Type Panel Mount
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 500,000 Cycles
Features -
Operating Force 130gf
Release Force -
Operating Position -
Pretravel -
Differential Travel -
Overtravel -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C