WS10850100F130WA
Manufacturer
E-SwitchDescription
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Request for Quotation
WS10850100F130WA
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Switch SPDT Panel Mount
WS10850100F130WA
| Category | Switches - Limit Switches - |
| Manufacturer | E-Switch |
| Series | WS1 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Base Product Number | WS1085 |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Wire Leads |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles |
| Features | - |
| Operating Force | 130gf |
| Release Force | - |
| Operating Position | - |
| Pretravel | - |
| Differential Travel | - |
| Overtravel | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |