Y00660R07800G9L
Y00660R07800G9L
Y00660R07800G9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y00660R07800G9L
  • Manufacturer
    VPG Foil Resistors
  • Description
    RES 0.078 OHM 10W 2% RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-204AA
  • Delivery Services
78 mOhms ±2% 10W Through Hole Resistor TO-204AA Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y00660R07800G9L
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VHP-4
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 78 mOhms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 10W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-204AA
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)