Y00660R10500D9L
Y00660R10500D9L
Y00660R10500D9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y00660R10500D9L
  • Description
    VHP-4T 0R1050 0.5%
  • Delivery Services
105 mOhms ±0.5% 10W Through Hole Resistor TO-204AA Current Sense, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y00660R10500D9L
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 105 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 10W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-204AA
Supplier Device Package TO-3
Size / Dimension 1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.340" (8.64mm)