Y006610R0000B9L
Y006610R0000B9L
Y006610R0000B9L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    Y006610R0000B9L
  • Description
    RES 10 OHM 10W 0.1% RADIAL
  • Delivery Services
10 Ohms ±0.1% 10W Through Hole Resistor TO-204AA Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
Quick Inquiry
Y006610R0000B9L
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 10W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-204AA
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.51mm)