0498100.MXM6
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK
Datasheet
DatasheetPackage
Auto Link
Request for Quotation
0498100.MXM6
lmages are for reference only.0498100.MXM6
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK
DatasheetAuto Link
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
100 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
0498100.MXM6
| Category | Circuit Protection - Fuses - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | MIDI® 498 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating (Amps) | 100 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Auto Link |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Melting I²t | 51300.0 |
| Approval Agency | UL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | Blue |
| Size / Dimension | 1.614" L x 0.472" W x 0.327" H (41.00mm x 12.00mm x 8.30mm) |
| Base Product Number | - |
| DC Cold Resistance | 0.457 Ohms |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 0498100.MXM6-CN | 0498100.M | 0498100.M-CN | 0498100.MX1M5 |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK | FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK | FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO BULK | FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK |