0498125.MXT
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK
Datasheet
DatasheetPackage
Auto Link
Request for Quotation
0498125.MXT
lmages are for reference only.0498125.MXT
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK
DatasheetAuto Link
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
125 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
0498125.MXT
| Category | Circuit Protection - Fuses - |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | MIDI® 498 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Fuse Type | Automotive |
| Current Rating (Amps) | 125 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Auto Link |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |
| Melting I²t | 73200.0 |
| Approval Agency | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Color | Pink |
| Size / Dimension | 1.614" L x 0.472" W x 0.315" H (41.00mm x 12.00mm x 8.00mm) |
| Base Product Number | - |
| DC Cold Resistance | 0.000394 Ohms |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 0498125.MX1M5 | 0498125.MX1M6 | 0498125.MXM6 | 0498125.MXT-CN |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. | Littelfuse Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK | FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK | FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK | FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK |