200PX10MEFCTA8X11.5
200PX10MEFCTA8X11.5
200PX10MEFCTA8X11.5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200PX10MEFCTA8X11.5
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
200PX10MEFCTA8X11.5
Series PX
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 57 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 85.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)