200PX3.3MEFC6.3X11
200PX3.3MEFC6.3X11
200PX3.3MEFC6.3X11
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200PX3.3MEFC6.3X11
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
3.3 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
200PX3.3MEFC6.3X11
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series PX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 36 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 54 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)