200PX220MEFC16X35.5
200PX220MEFC16X35.5
200PX220MEFC16X35.5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200PX220MEFC16X35.5
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
  • Delivery Services
220 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
200PX220MEFC16X35.5
Series PX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 696 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)