200PX4.7MEFCT16.3X11
200PX4.7MEFCT16.3X11
200PX4.7MEFCT16.3X11
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200PX4.7MEFCT16.3X11
  • Description
    CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
200PX4.7MEFCT16.3X11
Series PX
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 40 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)