25RXA1300MEFC12.5X20
25RXA1300MEFC12.5X20
25RXA1300MEFC12.5X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25RXA1300MEFC12.5X20
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 1300UF 20% 25V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 68mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
25RXA1300MEFC12.5X20
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series RXA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 68mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 906 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.51 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)