25RXA3600MEFC16X30
25RXA3600MEFC16X30
25RXA3600MEFC16X30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25RXA3600MEFC16X30
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 3.6MF 20% 25V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
3.6 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 29mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
25RXA3600MEFC16X30
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series RXA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.6 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.904 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.72 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)