25RXA2700MEFC12.5X30
25RXA2700MEFC12.5X30
25RXA2700MEFC12.5X30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25RXA2700MEFC12.5X30
  • Description
    CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 46mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
25RXA2700MEFC12.5X30
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 46mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.491 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.13 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)