25RXA4700MEFC18X25
25RXA4700MEFC18X25
25RXA4700MEFC18X25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25RXA4700MEFC18X25
  • Description
    CAP ALUM 4.7MF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
4.7 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 34mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
25RXA4700MEFC18X25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 34mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.743 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.49 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)