425F35B016M0000
425F35B016M0000
425F35B016M0000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    425F35B016M0000
  • Manufacturer
    CTS-Frequency Controls
  • Description
    CRYSTAL 16.0000MHZ 13PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
16 MHz ±30ppm Crystal 13pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
425F35B016M0000
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series 425
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 13pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 425F35B016M0000 425F33E026M0000 425F33E026M0000 425F33L026M0000
Part Number 425F35B016M0000 425F33E026M0000 425F33E026M0000 425F33L026M0000
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 16.0000MHZ 13PF SMD 0026.000000 MHZ CRYSTAL 0026.000000 MHZ CRYSTAL 0026.000000 MHZ CRYSTAL