44JR200KLFT7
44JR200KLFT7
44JR200KLFT7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    44JR200KLFT7
  • Description
    TRIMMER 200K OHM 0.25W GW SIDE
  • Delivery Services
200 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 9.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
44JR200KLFT7
Manufacturer TT Electronics/BI
Series 44
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 200 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 9.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Rectangular - 0.198" x 0.190" Face (5.03mm x 4.83mm)