44JR200KLFTB
Manufacturer
TT Electronics/BIDescription
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW SIDE
Request for Quotation
44JR200KLFTB
lmages are for reference only.44JR200KLFTB
TRIMMER 200K OHM 0.25W GW SIDE
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
200 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 9.0 Turn Side Adjustment
44JR200KLFTB
| Category | Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers - |
| Manufacturer | TT Electronics/BI |
| Series | 44 |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Resistance | 200 kOhms |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Number of Turns | 9.0 |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Resistive Material | Cermet |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.198" x 0.190" Face (5.03mm x 4.83mm) |