5AK100JOAAM
5AK100JOAAM
5AK100JOAAM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5AK100JOAAM
  • Manufacturer
    KYOCERA AVX
  • Description
    CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
10 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc
Quick Inquiry
5AK100JOAAM
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status
Capacitance 10 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)