5AK101KOFAL
5AK101KOFAL
5AK101KOFAL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5AK101KOFAL
  • Description
    CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
  • Delivery Services
100 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc
Quick Inquiry
5AK101KOFAL
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 100 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Lead Style Formed Leads - Kinked
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 5AK101KOFAL 5AK100JOAAM 5AK101JOFAL 5AK101KEFAA
Part Number 5AK101KOFAL 5AK100JOAAM 5AK101JOFAL 5AK101KEFAA
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
RoHS Status
Description CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL