5AK101JOFAL
5AK101JOFAL
5AK101JOFAL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5AK101JOFAL
  • Description
    CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
  • Delivery Services
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc
Quick Inquiry
5AK101JOFAL
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Capacitance 100 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)