60PS-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer
JST Sales America Inc.Description
CONN PLUG 60POS R/A SMD GOLD
Request for Quotation
60PS-JMDSS-G-1-TF
lmages are for reference only.60PS-JMDSS-G-1-TF
CONN PLUG 60POS R/A SMD GOLD
Delivery Services
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
60PS-JMDSS-G-1-TF
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | JMD |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Height Above Board | 0.189" (4.80mm) |