960220-7102-AR
960220-7102-AR
960220-7102-AR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    960220-7102-AR
  • Manufacturer
    3M
  • Description
    CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB R/A
  • Delivery Services
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Quick Inquiry
960220-7102-AR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer 3M
Series 960
Packaging Tube
RoHS Status
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 20
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Tin
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 1000VDC