960220-8100-AR-TP
960220-8100-AR-TP
960220-8100-AR-TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    960220-8100-AR-TP
  • Description
    CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD R/A
  • Delivery Services
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Quick Inquiry
960220-8100-AR-TP
Style Board to Board
Number of Positions 20
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Insulation Color Black
Insulation Height 0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Features -
Current Rating (Amps) 2A
Voltage Rating 1000VDC